دکتر الهي قمشه اي در مورد نحوه نجاتش از مرگ Elahi Ghomshei

نوشته شده در موضوع دسته‌بندی نشده در 14 مارس 2017

سخنرانی دکتر محمد حسین الهي قمشه اي در مورد نحوه نجاتش از مرگ ، در سن کودکی ،

Dr Elahi Ghomshei’s debate about a bizarre
story of his re-life from a certain death, when he was 1 or 2 years old, By his father praying

حسين محي الدين الهي قمشه اي فرزند چهارم استاد فقيد مهدي الهي قمشه اي و خانم طيبه تربتي در دي ماه 1318 (ژانويه 1940) در تهران به دنيا آمد. تحصيلات ابتدائي، متوسطه و دانشگاهي را به ترتيب در دبستان دانش، دبيرستان مروي و دانشکده الهيات و معارف اسلامي دانشگاه تهران تا درجه دکتري (Ph.D. In Islamic Philosophy Theology) به پايان برد و نيز تحصيلات حوزوي و سنتي (Liberal studies) را نزد پدر، و استادان ديگر دنبال کرد. پدر ايشان فيلسوف، مجتهد، شاعر و مترجم برجسته اي بودند و اولين و معتبر ترين ترجمه فارسي قرآن از کارهاي ايشان ميباشد. دکتر قمشه اي پس از پايان تحصيلات دانشگاهي به کار تدريس در دانشگاه تهران و ساير مراکز آموزش عالي در داخل و بعد ها خارج از کشور پرداخت و در کنار آن به تاليف و ترجمه در زمينه عرفان و ادبيات و زيبائي شناسي مشغول شد. وي در سال 1358 قريب يکسال نيز رياست کتابخانه ملي ايران را عهده دار بود.

تحصيلات حوزوي يا سنتي يا همان Liberal Studies شامل دوره کامل دروس و مباحث اسلامي ميباشد از جمله: اخلاق(Ethics)، منطق(Logic)، فلسفه و کلام(Theology)، فقه اسلامي(Islamic jurisprudence) ، زبان و ادبيات عرب، ادبيات فارسي با تمرکز بر شعراي عرفاني منجمله نظامي، مولانا، سعدي، حافظ، و شبستري.

دکتر قمشه اي شاغل هيچ شغل رسمي نيست و کارش بيشتر به تدريس آزاد در دانشگاهها و مراکز فرهنگي و تاليف و ترجمه کتاب گذشته و مي گذرد.

همه آموزش هاي او در ايران صورت گرفته و زبان انگليسي، عربي، فرانسه و غيره را نيز در ايران آموخته است. ساکن تهران است و سالي يکي دو بار به مدت سه تا چهار هفته براي ايراد سخنراني به کشور هاي خارج سفر مي کند. وي در اکثر کشورهاي اروپايي، کانادا، آمريکا، انگليس، هند، تاجيکستان، و استراليا (ملبورن، سيدني، بريزبين) سخنراني داشته است.

ايشان به موسيقي ارادت خاص دارد و آنرا بيش از ساير هنر ها در سخنرانيهاي خود ستوده و همگان را به آموختن آن تشويق نموده است.

او ميگويد فرهنگ نور الهي است، از هرکجا بتابد آنجا مشرق است.

پيام آور عشق، استاد قمشه اي، با خستگي ناپذيري تحسين بر انگيزش همواره پيک آشنايي ايراني و غير ايراني با فلسفه و ادبيات غني عرفاني ايران بوده و در اين راستا در دانشگاههاو مراکز علمي فرهنگي بيشماري در ايران و خارج از ايران تدريس و سخنراني داشته که از آن ميان ميتوان تدريس فلسفه، عرفان، ادبيات، و هنر در دانشگاه تهران و ديگر دانشگاههاي ايران و همچنين دانشگاههاي لندن، آکسفورد، هاروارد، پرينستن، و برکلي کاليفرنيا را نام برد.

مجموعه سخنراني هاي ايشان در Temenos Academy لندن بين سالهاي 1994 تا 1996 در باره هنر و حکمت داستانسرايي در مثنوي، هفت داستان در زير هفت گنبد از حکيم نطامي، عطار، و قرآن نيز نمايانگر اعتبار جهاني اين فيلسوف عاشق مي باشد.

دکتر قمشه اي همچنين با هنر هايي چون نقاشي و موسيقي و خوشنويسي از نزديک آشنايي دارد و گاهگاهي در زمينه خوش نويسي آثاري از او به نمايش گذاشته شده است. ايشان به موسيقي ارادت خاص دارد و آنرا بيش از ساير هنر ها در سخنرانيهاي خود ستوده و همگان را به آموختن آن تشويق نموده است. به قول يکي از موسيقيدانان هيچيک از سخنرانيهاي دکتر قمشه اي نيست که در آن نکته اي در باره موسيقي نباشد.

دکتر قمشه اي از حافظه درخشاني برخوردار است و به نظر مي رسد که قرآن را تقزيبا از حفظ دارد و با مثنوي و حافظ و نظامي و فردوسي چنان است که گويي ديوان آنها در پيش روي او گشاده است و بخصوص گلشن راز شيخ محمود شبستري تماما در خاطر اوست. وي همچنين در ادبيات انگليس و عرب نيز مي تواند ساعتها از حفظ ، اشعار و قطعاتي را بازگو کند.

دکتر قمشه اي اغلب روي اين نکته تاکيد دارد که اگر جاذبه اي در سخن او هست امتيازش به سعدي و حافظ و مولانا و بزرگان شرق و غرب باز مي گردد و او تنها خود را توزيع کننده بخشي از فرهنگ جهاني در ميان وارثان آن مي داند.

دکتر قمشه اي اميدوار است که نسل جديد با توجه به امکانات شگفت انگيز ارتباطي امروزه و با استفاده از آخرين پيشرفتهاي تکنولوژيکي بتوانند چراغ فرهنگ جهاني را روشن نگه دارند و نصيحت فردوسي را بجاي آورند که فرمود:

به گفتار دانندگان راه جوي

به گيتي بگرد و به هر کس بگوي

در بيان پيوند بين عرفان و علم و تکنولوژي نظر ايشان، طبق سخنرانيهاي مفصلي که در اين زمينه داشته اند، اين است که تکنولوژي حاکميت انسان بر ديو هاي بيروني يعني نيروهاي سرکش طبيعي است و عرفان حاکميت انسان بر ديو هاي دروني مانند حرص و کبر و کينه و امثال آن است. بدين سان عرفان و تکنولوژي در هدف با هم بسيار نزديکند و مي توان و بايد در ميان غوغاي تکنولوژي عارف نيز بود.

مقاله زير در ماهنامه کانون ايرانيان ويکتوريا، گلبانگ شماره 52 آپريل 2004 منتشر گرديده است: (حق استفاده با ذکز ماخذ آزاد مي باشد)

ادبیات فارسی ایران امام حسین دکتر دختر پسر هنر الهي قمشه اي

Persian iran novel adore art dokhtar pesar eshgh God story Imam Hossein Ali Dr Elahi Qhomshei Islam

Article source: http://www.youtube.com/watch?v=OKUgwKp-Rhk

نتایج جستجو قمشه
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
مجموعه سخنرانی دکتر حسین الهی قمشهای 1 اورجینال کاملترین مجموعه سخنرانی های دکتر الهی قمشه ای (به صورت اورجینال)(DVD) وصال عشق، دکتر الهی قمشهای اورجینال مجموعه سخنرانی دکترحسین الهی قمشهای 2 اورجینال
     

تعداد 4 عدد CD

شامل ۲ CD با بالاترین کیفیت

مجموعهای منتخب از سخنرانیهای دکتر حسین الهی قمشهای

قابل پخش در تمامی دستگاههای خانگی

     
8,000 تومان خرید مجموعه سخنرانی دکتر حسین الهی قمشهای 1 اورجینال 8,700 تومان خرید کاملترین مجموعه سخنرانی های دکتر الهی قمشه ای (به صورت اورجینال)(DVD) 8,000 تومان خرید وصال عشق، دکتر الهی قمشهای اورجینال 8,000 تومان خرید مجموعه سخنرانی دکترحسین الهی قمشهای 2 اورجینال
     
     
               
عکس محصول عکس محصول عکس محصول عکس محصول
     
روضه الرضوان، نور عرفان، دکتر الهی قمشه ای اورجینال گلچین 34 سخنرانی دکتر الهی قمشه ای/اورجینال متن کامل 52 سخنرانی از دانشمند بزرگ دکتر الهی قمشه ای/اورجینال متن کامل 52 سخنرانی از دانشمند بزرگ دکتر الهی قمشه ای/اورجینال
     

تعداد 1 عدد DVD

گلچین 34 سخنرانی دکتر الهی قمشه ای
 

متن کامل 52 سخنرانی از دانشمند بزرگ دکتر الهی قمشه ای

متن کامل 52 سخنرانی از دانشمند بزرگ دکتر الهی قمشه ای

     
8,000 تومان خرید روضه الرضوان، نور عرفان، دکتر الهی قمشه ای اورجینال 7,000 تومان خرید گلچین 34 سخنرانی دکتر الهی قمشه ای/اورجینال 6,500 تومان خرید  متن کامل 52 سخنرانی از دانشمند بزرگ دکتر الهی قمشه ای/اورجینال 5,500 تومان خرید  متن کامل 52 سخنرانی از دانشمند بزرگ دکتر الهی قمشه ای/اورجینال
     
     
               
عکس محصول      
     
گلچین 34 سخنرانی دکتر الهی قمشه ای/اورجینال      
     

گلچین 34 سخنرانی دکتر الهی قمشه ای

     
     
5,000 تومان خرید  گلچین 34 سخنرانی دکتر الهی قمشه ای/اورجینال            
     

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code